IMG 114 W dniach 18-19 kwietnia 2018 roku odbyły się w UPH w Siedlcach XVIII Dni Integracji organizowane przez Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy jest integracja środowiska akademickiego nauczycieli i studentów pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami. Do współpracy zaproszono instytucje, które na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnością oraz działają na rzecz integracji: Stowarzyszenie Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”, grupa migających muzykę „MOG-ę”, Fundacja „Akademia Integracji”, Fundacja „Vis Maior”, Fundacja „Aktywnej Rehabilitacji”, Fundacja Promocji Kultury Głuchych „KOKON”.
Pierwszy dzień obfitował w wiele wrażeń. Święto Integracji rozpoczęło się Festiwalem piosenki: „Piosenka jest dobra na wszystko…”. Do udziału zgłosili się przedstawiciele różnych placówek z miasta i z powiatu siedleckiego (Miejskie Przedszkole nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach, Miejskie Przedszkole nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach, Warsztat Terapii Zajęciowej „Radośni” z Siedlec, DPS „Nad Stawami”, CKZiU w Siedlcach). Niezwykłe emocje towarzyszyły zorganizowanym przez Centrum Sportu i Rekreacji zawodom sportowym „Na wesoło”. W zawodach startowali reprezentanci: Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych, Wydziału Nauk Ścisłych i grupa Studentów z niepełnosprawnościami, zrzeszonych w CKiRON. Zwycięzcami rozgrywek sportowych została sześcioosobowa drużyna Studentów z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych, II miejsce zajęła drużyna Studentów z CKiRON, III miejsce drużyna z Wydziału Nauk Ścisłych i IV miejsce drużyna Wydziału Humanistycznego. Zawody uświetnił pokaz szermierki na wózkach, prowadzony przez Fundację „Akademia Integracji”. Studenci mieli również możliwość sprawdzić swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportowej. Drugi dzień upłynął pod hasłem warsztatów z zakresu „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”. Warsztaty zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Fundacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu oraz ruchu - Fundacja Vis Maior, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Promocji Kultury Głuchych "Kokon". Celem realizowanych warsztatów było przekazanie wiedzy z zakresu sposobów zachowania się w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością. Dzięki uprzejmości Dyrekcji CKZiU w Siedlcach uczestnicy Dni Integracji mieli możliwość skorzystania z profesjonalnie wykonywanych masaży. Nauczyciele i uczniowie CKZiU przeprowadzili kurs wizażu i profesjonalny makijaż dla chętnych studentów UPH w Siedlcach. Zwieńczeniem XVIII Dni Integracji było spotkanie towarzyskie, podczas którego można było spróbować swoich sił w grze w kręgle. Impreza ma charakter cykliczny, więc zapraszamy do udziału w kolejnych Dniach Integracji organizowanych przez CKiRON.