DI2019W dniach 15 – 16 maja 2019 roku odbyły się w UPH w Siedlcach XIX Dni Integracji organizowane przez Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Celem imprezy jest integracja środowiska akademickiego nauczycieli i studentów pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami. Do współpracy zaproszono instytucje, które, na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnością oraz działają na rzecz integracji: ZUS oddział w Siedlcach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Siedlcach. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie członków Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP oraz Pełnomocników ds. Studentów NiepełnosprawnychMINI, MIDI, MAXI, czyli MOCNY PEŁNOMOCNIK. Drugi dzień rozpoczął się od pokazania swoich ofert przez zaprzyjaźnione instytucje (CKZiU „Medyk”, ZUS, SOSW w Siedlcach, PZG oddział w Siedlcach, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych w Siedlcach). W między czasie odbył się Festiwal piosenki: „Piosenka interaktywna”, oraz konkurs „Mój przyjaciel słoń”. Do udziału w obu konkursach zgłosili się przedstawiciele różnych placówek z miasta i z powiatu siedleckiego: słuchacze CKZiU „Medyk” na kierunku terapeuta zajęciowy, DPS „Nad Stawami”, CKZiU w Siedlcach, Niepubliczne Przedszkole „Żółty Latawiec”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Środowiskowy Dom Samopomocy przy MOPR, Miejskie Przedszkole nr 27 oraz Szkoła podstawowa nr 3 z oddziałami integracyjnymi).
Po emocjach związanych z konkursami przyszedł czas na relaks, jakim była możliwość gry na bębnach, którą prowadził i dyrygował Ryszard Bazarnik. Niezwykłe emocje towarzyszyły zorganizowanym przez Centrum Sportu i Rekreacji zawodom sportowym „Na wesoło”. W tegorocznych zawodach była okazja wypróbowania swoich sił w nowej grze – boccia. W zawodach startowali reprezentanci: Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych, i grupa Studentów z niepełnosprawnościami, zrzeszonych w CKiRON. Rywalizacja odbywała się w przyjaznej atmosferze. Na koniec drużyny otrzymały pamiątkowe puchary. W między czasie odbywały się również warsztaty: Alfabet Lorma prowadzony przez Panie: Ewę Skrajnowską i Ninę Opeidę, Polski Język Migowy w komunikacji i edukacji dzieci słyszących prowadzone przez Panią Magdę Bielak – Kościńską z firmy EduPJM, Efektywne uczenie się i szybkie notatki prowadzone przez Panią Annę Łoginow, Warsztaty z alternatywnej komunikacji dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną prowadzone przez Panie: Dorotę Adamczyk i Izabelę Szklarczyk , Koło Logopedyczne, Słyszeć, słuchać, rozumieć. O wpływie przetwarzania słuchowego na sukcesy komunikacyjne prowadzone przez Panią Adriannę Urban - Madziar, PJM – Polski Język Migowy prowadzony przez Panią dr Sylwię Wojciechowską. Dziękujemy serdecznie za wspólne spotkanie. Mamy nadzieję, że czas spędzony wspólnie z nami był bardzo udany i pozostały miłe wspomnienia. Impreza ma charakter cykliczny, więc zapraszamy do udziału w kolejnych Dniach Integracji organizowanych przez CKiRON.